Még nem alkalmas sportolásra a Velencei-tó jege, a jégfelületre lépni veszélyes. A part közelében körülbelül öt centiméter vastagságú jégréteg alakult ki az elmúlt napok fagypont alatti időjárásának eredményeként. A székesfehérvári hivatásos, valamint a pusztaszabolcsi katasztrófavédelmi őrs tűzoltói a jégről mentést gyakorolták január 5-én, kedden az agárdi kikötőben.
A tűzoltók a parttól körülbelül huszonöt méterre léket vágtak a jégen, majd Székely Zoltán tűzoltó főhadnagy, a dunaújvárosi hivatásos tűzoltó-parancsnokság búvár szakképesítéssel rendelkező parancsnokhelyettese merült le a fagyos vízbe. A kötéllel biztosított gumicsónakkal három tűzoltó mentőmellényt is viselve sietett a „bajba jutott” megsegítésére. A vízbe szakadt embert két tűzoltó kiemelte, majd a parton tartózkodó társaik a kötéllel pillanatok alatt kihúzták a csónakot. A gyakorlaton részt vett Vén Norbert tűzoltó alezredes, a székesfehérvári katasztrófavédelmi kirendeltség vezetője és Orosz Csaba tűzoltó alezredes, dunaújvárosi tűzoltóparancsnok is.
A biztonságos sportoláshoz, korcsolyázáshoz legalább tizenkét centiméter vastagságú jégfelület, illetve egy erre kijelölt partszakasz szükséges. A Velencei-tó jegén tartózkodni jelenleg nem biztonságos, és a változatos medermélység miatt még rövid távolságokon belül is eltérő lehet a jég vastagsága, amely további veszélyt jelenthet.
A ropogó, recsegő hang a jég beszakadását általában előre jelzi. Ekkor a beszakadás esetleg még elkerülhető, ha azonnal elhagyjuk a területet. Szükség esetén azonnal hasaljunk a jégre, hogy minél nagyobb felülettel érintkezzünk a jéggel, ezzel a módszerrel a lehető legkisebb nyomást gyakorolunk egy adott pontra. Arccal a part felé, lassú, nyugodt mozdulatokkal kússzunk a part felé.
Amennyiben a jég minden előjel nélkül beszakad, vagy későn reagálunk az intő jelekre, azonnal tárjuk szét karunkat és dőljünk előre, minden eszközzel akadályozzuk meg, hogy a jégfelület alá csússzunk, illetve a vízbe merüljünk.
Mások bajba kerülése esetén ne egyenes tartásban, hanem hason csúszva közelítsük meg a jég közé került embert (ellenkező esetben mi is veszélybe kerülhetünk, alattunk is beszakadhat a jég). Ne közelítsük meg egészen a jég beszakadásának helyét (a jég törékeny). Az utolsó szakaszt hidaljuk át segédeszközökkel (hosszú ággal, bottal, kötéllel, nadrágszíjjal, esetleg többet összekötve, vagy ruhadarabokkal). Ha több ember van a helyszínen, akkor alkossunk láncot úgy, hogy mindenki hason fekve az előtte levő lábát fogja. Ezáltal az elől lévőt a mentés során a többiek hatékonyan támogatják. Az odanyújtott segédeszközökkel húzzuk ki a szerencsétlenül jártat a jégre, majd a beszakadás helyétől a partra.
Minden esetben kérjünk segítséget a 112-es, vagy a 105-ös segélyhívószámon.
Good answer back in return of this question with firm arguments and describing the whole thing regarding that.
Ahaa, its fastidious conversation concerning this paragraph here at
this web site, I have read all that, so at this time me also commenting here.
An intriguing discussion is definitely worth comment.
I believe that you should write more on this topic, it might not be a
taboo subject but usually people don’t speak about these subjects.
To the next! Many thanks!!
You made some decent points there. I checked on the web for
more information about the issue and found most individuals will go along with
your views on this site.
I for all time emailed this weblog post page to
all my contacts, for the reason that if like to read it afterward my
contacts will too.
Hi there! This blog post could not be written much better! Reading through this
post reminds me of my previous roommate! He always
kept preaching about this. I most certainly will send this post to him.
Pretty sure he will have a great read. Thank you for sharing!